Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub zdarzają się awarie zaislania. Stosunkowo niedrogie i powszechnie dostępne generatory prądu zasilą urządzenia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.
W bogatej ofercie agregatów prądotwórczych znajdziemy modele benzynowe z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi. Te drugie są wydajniejsze, kosztują jednak więcej. Ekonomiczniejsze są agregaty z silnikami diesla – spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe. Najwięcej spalają agregatory prądotwórcze na gaz płynny, czyli LPG, ale to póki co dość tanie paliwo, tańsze od benzyny i ropy.
Do zastosowań domowych odpowiednie są generatory prądu o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper.
W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie agregaty prądotwórcze o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA są najczęściej przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je transportować na kołach – z tego względu należy traktować je raczej jak urządzenia stacjonarne.
Jeśli potrzebujemy agregatu zaledwie na parę dni, zamiast kupować, lepiej go wypożyczyć. Cena wynajęcia generatora na jedną dobę wynosi od 40 do 160 zł, oczywiście nie licząc paliwa. Kaucja to 500-1200 zł. Kupmy agregat, gdy mamy zamiar częściej z niego korzystać. Nasz dom stoi w okolicy, gdzie prąd jest wyłączany w czasie burzy bądź zimą, kiedy wichury lub mokry śnieg nierzadko zrywają trakcje. Wynajem agregatów prądotwórczych zamówisz w firmie Power Factory. Wypożyczalnia agregatów w całej Polsce.
Dopasowanie instalacji domowej do współpracy z agregatem powinno się zlecić uprawnionemu elektrykowi, który odpowiednio skonfiguruje obwody i zabezpieczenia przy pracy z zasilaniem awaryjnym. Podstawowym elementem takiego układu jest przełącznik dwupozycyjny, przełączający zasilanie z sieciowego na „agregatowe”. Może być zamontowany np. w rozdzielnicy. Zabezpiecza on przed awarią agregatu w przypadku wznowienia zasilania sieciowego oraz osobę pracującą przy nieczynnej sieci przed porażeniem prądem pochodzącym z agregatu.