W dobie dwudziestego pierwszego wieku nikt nie powinien mieć problemu z tym, aby nabyć oświetlenie do swojego mieszkania, które będzie mu odpowiadało. W każdej hurtowni elektrycznej czy nawet sklepie z oświetleniem znajdziemy lampy i żyrandole, które sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, ale i tych nowoczesnych. Zaznaczmy tutaj, że oświetlenie dziś to już nie tylko element niezbędny, ale także i ciekawy dodatek, dzięki któremu możemy w wielkim stopniu poprawić wygląd danego pomieszczenia. Jakie w związku z tym oświetlenie możemy zaliczyć do tego dodatkowego?
Meble
Z całą pewnością szukając takiego dodatkowego oświetlenia, warto zwrócić uwagę na meble, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Obecnie sprzedawane przez salony meble są coraz nowocześniejsze i bardzo często zawierają w sobie oświetlone półki czy całe szafki. Zazwyczaj jest to oświetlenie LED, choć zdarzają się także lampy halogenowe. Poza tym, nawet jeśli meble są takiego oświetlenia pozbawione, to nie trudno takie lampki dokupić i zamontować osobiście.
Nie tylko salon
W błędzie są też ci, którzy myślą, że w takie dodatkowe oświetlenie wyposażyć możemy tylko salon. Oczywiście w tym pomieszczeniu mamy najwięcej możliwości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również w kuchni czy nawet łazience. Odpowiednio w jadalni możemy zamontować oświetlenie podszafkowe, a w łazience oświetlić lustra oraz szklane półki. Jak w związku z tym widzicie możliwości jest naprawdę sporo. Warto spróbować, bo każda taka zmiana może odmienić wygląd naszych pomieszczeń.
Wybór technologii budowy domu to kwestia, którą każdy Inwestor musi samodzielnie rozstrzygnąć. To, z jakiego budulca powstanie dom będzie oddziaływać na koszt inwestycji, czas realizacji, ale również na „żywotność” budynku. W naszym poradniku „budowa domu od a do z” scharakteryzujemy krótko dwie technologie: tradycyjną murowaną oraz szkieletową drewnianą. Obecnie Inwestorzy najczęściej dokonują wyboru pomiędzy tymi wariantami.
Decydując się na budowę domu tradycyjną murowaną metodą, mamy do wyboru szeroki asortyment produktów począwszy od pustaków ceramicznych, betonu komórkowego czy pustaków piaskowo- wapiennych. W technologii murowanej Inwestorzy najczęściej wznoszą dom ze ścian dwuwarstwowych, które są proste w realizacji i jednocześnie wykazują korzystny współczynnik przenikania ciepła. Składają się z warstwy murowanej nośnej, którą można wykonać z pustaków ceramicznych, keramzytobetonowych, bloczków silikatowych czy betonu komórkowego oraz warstwy izolacyjnej, wykonanej z płyt styropianowych lub wełny mineralnej.
Wybierając szkieletową technologię budowy domu, Inwestor może liczyć na to, że dosyć szybko będzie mógł w nim zamieszkać. Firmy realizujące tego typu inwestycje szacują, że cała budowa domu od a do z może się zakończyć w ciągu kilku miesięcy. Oszczędność czasu to dość istotny argument, jednak najważniejszą kwestią jest znalezienie solidnego wykonawcy, który zadba o staranny montaż konstrukcji i jakość materiałów. Może okazać się to trudnym zadaniem, z uwagi na fakt, że domy szkieletowe nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, jak np.: w Stanach Zjednoczonych. Kluczową kwestią jest także dobór drewna, które powinno być w odpowiednich warunkach suszone, a następnie zaimpregnowane, by nie przepuszczało wilgoci. Decydując się na dom drewniany, trzeba pamiętać, że wykazuje on niższą odporność ogniową niż dom murowany, odmienna jest także akustyka w pomieszczeniach.
W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli Inwestor chciałby zmienić technologię budowy domu w stosunku do tej, którą przewidział autor wybranego projektu, musi pamiętać, że taka zmiana będzie wpływać na konstrukcję budynku i może zmienić podstawowe parametry budynku. Tego typu zamiana technologii wymaga ponownego sporządzenia obliczeń konstrukcyjnych, najlepiej wykonanie adaptacji projektu do nowej technologii zlecić firmie, która będzie realizować inwestycję. Należy też pamiętać, że niezbędne jest uzyskanie zgody autora projektu.
Rzeczywiście w ujęciu wizualnym takie oświetlenie wygląda wyśmienicie.
Dla mnie osobiście najbardziej podoba się oświetlenie półek.