Usługi alpinistyczne dla firm

usługi alpinistyczne

Z pewnością zdecydowanej większości z nas alipinista kojarzy się z kimś zmagającym się z trudnymi warunkami i niebezpieczeństwami czychającymi wród górskich szczytów. Tymczasem alpinizm stał się również sposobem na życie zawodowe i rozwiązał wiele problemów urbanistycznych.

Prace na wysokościach są dla wykonujących je osób wyzwaniem, ale są bardzo potrzebne. Alpinizm przemysłowy to najwyższy poziom tego typu prac. Najprościej mówiąc, opiera on specjalistyczną działalność usługową o sprzęt i doświadczenie zdobyte przez alpinistów.

Prace wysokościowe to w świetle ustawy zadania wykonywane na powierzchniach znajdujących się minimum metr nad poziomem gruntu lub podłogi. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju czynności remontowe, budowlane oraz inspekcyjne realizowane z użyciem rusztowań, drabin, czy też specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Ustawodawca, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo tychże prac, dopuszcza do nich wyłącznie osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające wymagane pozwolenia.

Wysokie budynki, które najczęściej powstają w dużych miastach ze względu na ciasną zabudowę, wraz z upływem czasu pokrywają się warstwą zanieczyszczeń. Ich usunięcie byłoby niebezpieczne dla osób bez odpowiedniego sprzętu oraz opanowania technik wspinaczkowych i jaskiniowych. Tego typu umiejętności przydają się nie tylko podczas realizowania swoich pasji, ale też w pracy alpinisty przemysłowego. Mycie elewacji dzięki wykorzystaniu dostępu linowego jest nie tylko skuteczne, ale też przebiega szybko i sprawnie bez konieczności ingerencji w infrastrukturę czyszczonego budynku. Co bardzo istotne, usługi alpinistyczne wykorzystane w tym celu są też bezpieczne dla elewacji. Czyszczenie przemysłowe wykonane przez specjalistów alpinistyki pozwala usunąć zabrudzenia ze ścian zewnętrznych na całej wysokości budynku. Sprawdzi się ono równie dobrze w przypadku mycia okien w obiektach biurowych.

Historia branży sięga 2009 roku, czyli momentu, w którym powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego. Dzięki niej wprowadzono profesjonalne kursy pozwalające zyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności do wykonywania zawodu alpinisty przemysłowego. Takie przygotowania trwają zwykle jedenaście dni i obejmują między innymi:

  • przeszkolenie z zasad BHP,
  • lekcje z obsługi sprzętu oraz praktyki pod okiem specjalisty, weryfikującego stopień gotowości do podjęcia pracy,
  • kurs pierwszej pomocy.

Trzeba mieć jednak świadomość, że bez określonych predyspozycji, jak choćby: brak lęku wysokości, pewności ruchów, przygotowania fizycznego – samo szkolenie by nie wystarczyło. Bycie dobrym alpinistą przemysłowym wymaga również oswojenia się z pracą w specjalnym uniformie i z użyciem oprzyrządowania. Mile widzianą cechą jest także zdolność szybkiego adaptowania się do aktualnych warunków, bowiem w pracy na wysokościach trzeba się liczyć ze zmianami temperatury, nasłonecznienia czy nagłymi podmuchami wiatru.

Techniki dostępu linowego wykorzystuje się w różnych dziedzinach przemysłu. W mieście najczęściej widzimy alpinistów przemysłowych podczas mycia okien wieżowców czy wieszania banerów reklamowych. Ale wykwalifikowani robotnicy pracują także na platformach wiertniczych, w elektrowniach, na wiatrakach, tamach, okrętach, na kominach, budynkach mieszkalnych i użytkowych. Alpiniści przemysłowi prowadzą ocenę techniczną, wykonują prace serwisowe, czyszczą lub malują elementy danej konstrukcji, montują i demontują nadajniki. Zdarza się także, że działają w środowisku naturalnym, na przykład przy wycince drzew czy zabezpieczaniu osuwisk.

Prace wysokościowe wymagają nie tylko specjalnego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności zdobywanych pod okiem profesjonalistów. Wybierając firmę specjalizującą się w alpinizmie przemysłowym warto więc zwrócić uwagę czy jej pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez certyfikaty i ukończone kursy.

Wskazówki dla zleceniodawców:

  • Prace muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby – prace szczególnie niebezpieczne, do których należą prace na wysokości, muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, więc jeśli zgłasza się do Was alpinista przemysłowy w liczbie pojedynczej to nie wróży to najlepiej.
  • Sprzęt SOI jedynie zgodny z normami – sprzęt do prac na wysokości podlega bardzo szczegółowym normom (wszystko dla bezpieczeństwa), nie jest to tani sprzęt, więc na rynku jest wiele firm, które używają sportowych zamienników, z punktu widzenia prawa jest to niedopuszczalne. Sprzęt przemysłowy znosi znacznie większe obciążenia oraz stawiane mu są inne wymogi niż sportowemu.
    Każda sztuka sprzętu ochrony indywidualnej musi posiadać Kartę Kontroli Sprzętu z datą produkcji danego produktu oraz datą pierwszego użycia. Warto poprosić wykonawcę o wgląd do takiej dokumentacji, aby mieć pewność, że korzysta z odpowiedniego sprzętu. Wiadomo, że osoba bez odpowiedniej wiedzy nie będzie w stanie zweryfikować tego w stu procentach, ale samo posiadanie dokumentacji w firmie to dobry znak. Dodatkowa mała wskazówka – profesjonalny alpinista przemysłowy ZAWSZE będzie zjeżdżał używając dwóch lin.
  • Szkolenia wysokościowe– według polskiego prawa do prac na wysokości nie są wymagane żadne szkolenia, jedynie ważne badania wysokościowe. Jednak alpiniści, którzy podchodzą do swojej pracy poważnie zazwyczaj przeszli jedno lub kilka szkoleń. Warto poprosić o certyfikat z takiego szkolenia (pamiętajmy jednak, że nie jest to konieczne). Konieczne natomiast jest posiadanie ważnych badań lekarskich uprawniających do pracy na wysokości i o takie potwierdzenie można śmiało prosić.
  • Dokumentacja – jak w każdej firmie, w firmie wysokościowej pracownicy muszą odbyć szkolenie BHP ogólne, okresowe oraz stanowiskowe. Pracownicy posiadać muszą aktualne badania lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Prośba o zaświadczenia posiadania takich szkoleń nie powinna spotkać się z odmową.

Podsumowując warto poprosić o ważne badania lekarskie, certyfikat ze szkolenia (opcjonalnie), zaświadczenia ze szkoleń BHP, wgląd do dokumentacji SOI (Sprzętu Ochrony Indywidualnej) oraz spytać ile osób będzie wykonywało zlecenie.

Usługi alpinistyczne zamówisz m.in. w firmie Alpiniści https://www.alpinisci.com.pl/ . W ofercie usług wysokościowych można wyróżnić:

Domelek – zbuduj dom

Główne materiały przewidziane do budowy domu wpływają bezpośrednio zarówno na koszt inwestycji, długość trwania budowy, jak i na trwałość budynku. Szczególną formą budownictwa są domy z bali. Drewno, jako materiał budowlany posiada liczne zalety, nie jest to jednak wariant najtańszy. Poza technologią opartą na murowaniu coraz bardziej popularne stają się domy szkieletowe.

Tradycyjny dom murowany może mieć ściany wykonane z różnych materiałów, jak na przykład pustak ceramiczny, pustak keramzytowy, beton komórkowy albo bloczki silikatowe. Pustak keramzytowy odznacza się przy tym wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi. Technologia szkieletowa domu zapewnia szybką realizację inwestycji. Kluczowe w tej metodzie jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz staranny wybór drewna na konstrukcję.

Nowoczesna technologia nie ogranicza się do techniki budowlanej. Bardzo modne są ostatnio określenia „dom inteligentny” albo „dom energooszczędny”. Jeśli chodzi o smart homes (domy inteligentne), należy zastanowić się, jak daleko ma pójść system sterowania, jako że możliwości jest wiele. Na przykład żaluzje mogą się automatycznie ustawiać, kocioł na pellet może sam decydować, kiedy ma włączyć ogrzewanie mieszkania albo podgrzewanie wody itd. Tablet albo smartfon służą do sterowania ogrzewaniem, otwierania i zamykania okien i drzwi, obsługi innych urządzeń. 

Czas trwania budowy oraz tempo prowadzenia prac budowlanych zależą od wielu czynników. Należy tutaj wspomnieć o takich uwarunkowaniach jak: złożoność formy budynku, położenie działki, technologię realizacji oraz porę roku, w której budowa zostanie rozpoczęta. Lokalizacja działki może oddziaływać na czas trwania budowy, mogą pojawić się nieprzewidziane opóźnienia spowodowane np.: koniecznością uzyskania dodatkowych pozwoleń czy też potrzeba wykonania drogi dojazdowej. Przy budowie tradycyjną metodą murowaną należy również uwzględnić przerwy technologiczne, konieczne do zachowania pomiędzy określonymi etapami robót. Znaczenie ma także moment, w którym wystartujemy z budową, należy pamiętać, iż niektóre prace nie mogą być wykonywane przy zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach. Można przyjąć, że początek wiosny jest optymalnym czasem na przystąpienie do budowy, temperatura robi się wówczas bardziej stabilna, a kolejne miesiące zazwyczaj przynoszą korzystne warunki pogodowe. 

W czasie, gdy na zewnątrz są ujemne temperatury, nie powinno się wykonywać tynków ani wylewek, więc jeżeli nie zdążymy ich zrobić do jesieni, najlepiej poczekać aż nadejdzie wiosenne ocieplenie. Prace wykończeniowe trwają zazwyczaj kilka miesięcy, tak więc można przyjąć, że jeżeli nie nastąpią nieprzewidziane opóźnienia i przestoje, budowę domu pod klucz można zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy. Aby zamieszkać w domu, należy jeszcze formalnie zgłosić zakończenie budowy, składając odpowiednie zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Budowa domu to wielopłaszczyznowy proces, który wymaga od Inwestora dużej czujności na każdym etapie realizacji. Z pewnością należy zadbać o wybór odpowiedniej, najlepiej sprawdzonej ekipy budowlanej, czy podwykonawców. Koniecznie należy pamiętać o sporządzeniu z nimi formalnej umowy o roboty budowlane, w której szczegółowo opisane zostaną zlecone prace wraz z terminami realizacji. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, będziemy mieli podstawy do egzekwowania prawidłowości i jakości wykonanych robót. Szczególnej uwagi wymagają prace związane z izolacją cieplną budynku, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie wszystkich przegród zewnętrznych. Ogromne znaczenie dla rzeczywistego standardu energetycznego domu ma zarówno jakość i grubość materiałów izolacyjnych, jak i jakość oraz staranność wykonania, tak by wyeliminować możliwość powstawania mostków termicznych. Warto też zwrócić uwagę na parametry stolarki i wybierać okna o niższym współczynniku przenikania ciepła.

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, czeka Cię sporo pracy, ale i wyjątkowa nagroda – wymarzony dom. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w podjęciu trudnych decyzji.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *