Zieleń w mieście – dlaczego warto kupić mieszkanie w zielonej okolicy?

Z każdym rokiem rośnie świadomość Polaków na temat wpływu zieleni na komfort życia oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Chętnie przebywamy na świeżym powietrzu, delektując się tym, co zaproponowała nam natura. Dla wielu zieleń wokół osiedli mieszkaniowych jest dziś ważnym kryterium wyboru podczas zakupu mieszkania – zarówno na własny użytek, jak i na wynajem. Dlaczego warto szukać nieruchomości w zielonej okolicy?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że piękna, bujna roślinność nie jest wyłącznie ładnym dodatkiem do nieruchomości, ale także pełni ważną funkcję ekologiczno-zdrowotną. Dużo słyszy się ostatnio o potrzebie inwestowania w „zielone miasta”. Specjaliści podkreślają, jak duży wpływ ma natura na komfort życia oraz dobro całej naszej planety. W internecie można znaleźć zdjęcia pokazujące ogromną różnicę temperatur między mocno nasłonecznionymi, betonowymi skwerami w miastach, a terenami, na których liczne drzewa i krzewy zapewniają przyjemny cień. Rośliny obniżają temperaturę w przestrzeni miejskiej, co jest zbawienie w czasie letnich opałów.

Otoczenie ma znaczenie

W ostatnich latach borykamy się z gwałtownymi ulewami, które często prowadzą do miejskich powodzi, utrudniających, a nawet uniemożliwiających, normalne funkcjonowanie. Pasy zieleni, skwery, a nawet rabatki usytuowane w przestrzeni miejskiej przyjmują wodę do gleby podczas opadów deszczu, a dzięki temu zmniejszają ryzyko zalewania ulic czy osiedli. Można więc śmiało stwierdzić, że roślinność przyczynia się do poprawy gospodarki wodnej w miastach.

Gęsto zasadzona roślinność chroni przed uciążliwym hałasem dobiegającym z miejskich ulic i dzięki temu znacznie poprawia komfort życia mieszkańców. Nie można zapomnieć także o oczyszczającej funkcji roślin. Drzewa, krzewy, byliny i kwiaty skutecznie usuwają z powietrza spaliny wydzielane przez pojazdy samochodowe, smog i inne szkodliwe substancje. Dzięki nim mieszkańcy mogą delektować się czystym, świeżym powietrzem nawet w centrum miasta. Zakup nieruchomości w zielonej okolicy to krok w stronę dobrego i zdrowego życia.

Zieleń odgrywa ważną rolę w naszych inwestycjach deweloperskich. Widzimy, że coraz więcej osób chce mieszkać pośród pięknych okoliczności przyrody – podkreśla Agnieszka Pachulska, Dyrektor Oddziału Warszawa w Profit Development S.A. – Robimy wszystko, by sprostać oczekiwaniom klientów. Budujemy osiedla w zielonych okolicach i sadzimy nowe rośliny wokół budynków. Naszą dewizą jest tworzenie idealnych warunków do zdrowego i komofortowego życia – dodaje.

Idea slow life

Piękne tereny zielone – zarówno te dzikie, naturalne, jak i zaprojektowane przez deweloperów – pełnią ważną funkcję społeczną i rekreacyjną. Zieleń tworzy wyjątkowy mikroklimat, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Bliskość wyjątkowych okoliczności przyrody doskonale odpręża, wycisza i dodaje energii do działania. Piknik pod drzewem tuż obok bujnej kępy pięknie pachnącej lawendy to doskonały sposób na odpoczynek po długim dniu wypełnionym domowymi obowiązkami czy spędzonym w pracy lub w szkole. Widok zieleni daje ukojenie dla zmęczonych oczu, które cały dzień wpatrywały się w ekran komputera czy smartfona.

Przestrzeń wolna od ruchu samochodowego, wypełniona błogą ciszą i wspaniałym, świeżym zapachem pozwala mieszkańcom realizować ideę slow life. W takich miejscach czas płynie wolniej. Zdajemy sobie sprawę, że zieleń na osiedlu pozwala chociaż na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku i zapomnieć o codziennych problemach. Kierując się tą filozofią, stworzyliśmy Osiedle Hemara, będące istną oazą dla osób pragnących żyć blisko natury – wyjaśnia Dyrektor Oddziału Warszawa w Profit Development S.A.

Osiedle Hemara usytuowane jest nieopodal Kanału Żerańskiego, Białołęki Dworskiej, Lasu Bródnowskiego, Rezerwatu przyrody Łęgi Czarnej Strugi i Puszczy Słupeckiej, czyli idealnych miejsc do rodzinnych spacerów, spokojnego joggingu i odprężającej jazdy na rowerze. Wokół budynków deweloper zaprojektował zieloną przestrzeń z oczkiem wodnym, która zapewnia mieszkańcom relaks i wyśmienite samopoczucie.

Zieleń wokół osiedli a atrakcyjność inwestycyjna

Dobra lokalizacja i zielone otoczenie inwestycji podnoszą jej atrakcyjność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mieszkań na wynajem. Bliskość dzikiej natury i piękne, zielone przestrzenie stworzone przez dewloperów wokół budynków to niewątpliwe atuty, dzięki którym łatwiej znaleźć lokatorów.

Co więcej, starannie zaprojektowana, zadbana przestrzeń zielona wokół nieruchomości zwiększa jej wartość w czasie. Jest to ważna informacja dla wszystkich osób, które w przyszłości planują sprzedać swoje mieszkanie. Zieleń wraca do miast – i to świetna wiadomość! Roślinność otaczająca osiedla mieszkaniowe obniża temperaturę, oczyszcza powietrze i tworzy wspaniałą przestrzeń do odpoczynku.

Domelek – zbuduj dom

Po zakupie działki należy dopełnić formalności, które pozwolą nam uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli dla naszej działki został opracowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis i wyrys z Planu. Jeżeli natomiast działka nie jest objęta MPZP, konieczne jest uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Zawarte w niej informacje określą kryteria, według których będzie można budować dom. Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, obejmującej teren działki i pobliskiego otoczenia, charakterystykę budynku, który planujemy zbudować (podając cechy domu), a także oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (wody, energii elektrycznej, gazu), które uzyskamy w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Znając uwarunkowania działki, można przystąpić do poszukiwań odpowiedniego projektu, spełniającego parametry gruntu i dopasowanego do oczekiwań wszystkich mieszkańców. Część inwestorów decyduje się na współpracę z architektem, który przygotuje indywidualny projekt domu, jednak zdecydowanie częściej Inwestorzy wybierają dostępne od ręki gotowe projekty domów jednorodzinnych. Główna zaleta takich dokumentacji to wyraźnie niższa cena zakupu, a także możliwość korzystania z doświadczeń osób, które interesujący nas projekt już wcześniej zrealizowały.

Domy tanie w budowie powinny mieć prostą konstrukcję, zwartą bryłę budynku i najlepiej, by miały dwuspadowy dach. Aby ograniczyć koszty, projekty tanich domów najczęściej nie posiadają podpiwniczeń. W zamian tego powinny mieć pomieszczenie gospodarcze, większą kotłownię, lub funkcjonalny strych.

Zabiegiem, który obniża koszty budowy jest również ulokowanie garażu w bryle budynku. Oszczędzamy tym samym nie tylko pieniądze, ale i powierzchnię działki.

Tanie domy generują oszczędności już w fazie budowy. Precyzyjnie skomponowane projekty minimalizują koszty na niewielkich, lecz istotnych szczegółach. Ograniczenie ilości trzonów kominowych, optymalizacja ilości i wielkości otworów okiennych, czy uproszczenie konstrukcji, pozwalają wydatnie zmniejszyć koszty.

Inną kategorią tanich domów są domy energooszczędne, czyli takie, które po wybudowaniu są tanie w użytkowaniu. Tutaj kluczową kwestią jest wybór ogrzewania domu oraz zapobieganie stratom ciepła.

Wybierając dom energooszczędny trzeba zwrócić uwagę m. in. na wielkość i kształt budynku, układ pomieszczeń, liczbę okien, jakość ocieplenia oraz wentylację. Nakłady finansowe poniesione w trakcie realizacji inwestycji są nieco większe,
ale zastosowane rozwiązania pozwolą w stosunkowo krótkim czasie zamortyzować koszty poprzez oszczędność energii użytej do ogrzewania domu.

Tanie w budowie mogą być zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, pod warunkiem, że będą spełniały powyższe założenia projektowe.

Budowa domu systemem gospodarczym to najkrócej mówiąc szereg działań, podczas których sami stajemy się organizatorami i wykonawcami prac budowlanych. We własnym zakresie kupujemy materiały, negocjujemy ceny, dokonujemy kosztorysowania i planujemy etapy budowy. Sami, lub przy pomocy znajomych/rodziny wykonujemy część prac na budowie, zatrudniając jedynie fachowców do specjalistycznych działań (instalacje elektryczne, gazowe, wod-kan, czy CO). W taki sposób minimalizujemy głównie koszty robocizny.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie realizować samodzielnie prac na budowie, trzeba dokonać wyboru ekipy budowlanej, która wykona dla nas inwestycję. W tym przypadku nie możemy sugerować się jedynie ceną. O ile znamy siebie i wiemy, co jesteśmy w stanie zrobić sami, o tyle wybór najtańszej firmy budowlanej obarczony jest pewnym ryzykiem. Warto wtedy skorzystać z doświadczenia rodziny, lub znajomych, którzy mogą polecić odpowiedzialną brygadę. Pamiętajmy, że nasz dom ma być nie tylko tani i powstać szybko. Ma on być przede wszystkim bezpieczny i wybudowany w zgodzie z zasadami sztuki budowlanej. Dobry projekt taniego domu, to taki, który nie sprawia problemów konstrukcyjnych i jest możliwy do wybudowania dla każdej odpowiednio przygotowanej ekipy.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *