Ogrody wertykalne w domu

Ogrody wertykalne przez długi czas można było podziwiać głównie za granicą. Na szczęście od kilku lat cieszą się rosnącym wzięciem również w Polsce. Dotyczy to zarówno niewielkich konstrukcji mieszczących się w ramie obrazu średniej wielkości jak i całych ścian pokrytych zielenią. I nie dziwne – takie pionowe ogrody – potrafią zmienić wygląd nawet najbardziej zaniedbanych miejsc, przy okazji oczyszczając powietrze i tłumiąc hałas.

Założenie prostego ogrodu wertykalnego we wnętrzu nie jest szczególnie trudne. Potrzeba trochę wiedzy dotyczącej roślin, zmysłu majsterkowicza i dobrego pomysłu. Asortyment produktów na rynku, które umożliwiają budowę żywej zielonej ściany jest bogaty, a do tego stale się poszerza.

Większe, przestronne ogrody wertykalne z reguły są zakładane przez profesjonalne firmy, które specjalizują się w tym zakresie. Prosty model ogrodu wertykalnego, na przykład zajmujący 1/3 powierzchni ściany, można zbudować samemu.

Rzeczy, których potrzebujesz
* Drewniana paleta
* Folia ogrodowa
* Papier ścierny
* Pistolet na zszywki
* Młotek i gwoździe
* Ziemia do kwiatków
* Kwiatki, kaktusy, sukulenty

Z założenia ograniczenia co do usytuowania ogrodu pionowego prawie nie istnieją – wystarczy posiadać odpowiednio dużą ścianę. Niestety w praktyce nie zawsze to się sprawdza. W przypadku ogrodów zewnętrznych trzeba unikać północnych ścian – ze względu na słabe oświetlenie przez cały rok, ujemne temperatury zimą i silne, zimne wiatry. Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę, że w polskim klimacie żadne rozwiązanie nie zagwarantuje, iż rośliny przetrwają mrozy. Aby zwiększyć ich szanse, poza wyborem odpowiedniej lokacji, warto używać modułów z możliwie dużymi pojemnikami, pozwalającymi na dobre ukorzenianie. Ogród warto zbudować w pobliżu źródła wody (ułatwi to późniejsze prace pielęgnacyjne i zniweluje konieczność korzystania z długich węży ogrodowych). Wybrana ściana powinna być także wytrzymała na duże obciążenia. 1 m² konstrukcji z roślinami może ważyć nawet 20-30 kg.

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu jest znacznie łatwiejszy niż przy tworzeniu zewnętrznych ścian. W tym wypadku nie zachodzi problem z przemarzaniem roślin.

Należy jedynie zadbać o wystarczające naświetlenie, regularnie nawadnianie (przy większych konstrukcjach czasem woda może nie dochodzić do każdej tulei).

Warto stawiać na gatunki o płożącym pokroju (bluszcz pospolity, epipremnum złociste, cissus rombolistny, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatka zwisła, syngonium), rośliny osiągające niewielką wysokość (maranta, niedośpian ognisty), rośliny z rodziny bromeliowatych (echmea wstęgowata, guzmania) i paprocie (adiantum, nefrolepis, zanokcica, łosie rogi).

Przy większych konstrukcjach można pokusić się o posadzenie „cięższych” gatunków, takich jak krotony i draceny. Niestety po kilku latach uprawa wysokich roślin w małych pojemnikach będzie stanowiła problem. Ogród wertykalny trzeba będzie zmodernizować.

Budowę większego, wielogatunkowego ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu lepiej powierzyć fachowcom – wiele firm ogrodniczych specjalizuje się w tym zakresie:

  • rstudio architektura krajobrazu, ul. Walecznych 18/4, 03-916 Warszawa
  • Zugarden – Projektowanie ogrodów, ul. Chełmońskiego 3a 05-091 Ząbki
  • IQ Garden, Obory 39; 05-520 Konstancin Jeziorna
  • Ogrody wertykalne Wertykalni.pl – ul. Radziwie 5 lok. 267, 01-164 Warszawa

Ogrody wertykalne nazywane są „ścianami życia” ponieważ mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nasycają powietrze życiodajnym tlenem oraz nawilżają.

To rozwiązanie jest dla Ciebie jeśli marzysz o ogrodzie w mieście, a nie masz wystarczająco dużo miejsca dla roślin.