M. Konopnickiej 11; 73-110 Stargard Szczeciński
Domelek – zbuduj dom
Po zakupie działki należy dopełnić formalności, które pozwolą nam uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli dla naszej działki został opracowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis i wyrys z Planu. Jeżeli natomiast działka nie jest objęta MPZP, konieczne jest uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Zawarte w niej informacje określą kryteria, według których będzie można budować dom. Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, obejmującej teren działki i pobliskiego otoczenia, charakterystykę budynku, który planujemy zbudować (podając cechy domu), a także oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (wody, energii elektrycznej, gazu), które uzyskamy w poszczególnych przedsiębiorstwach.
Znając uwarunkowania działki, można przystąpić do poszukiwań odpowiedniego projektu, spełniającego parametry gruntu i dopasowanego do oczekiwań wszystkich mieszkańców. Część inwestorów decyduje się na współpracę z architektem, który przygotuje indywidualny projekt domu, jednak zdecydowanie częściej Inwestorzy wybierają dostępne od ręki gotowe projekty domów jednorodzinnych. Główna zaleta takich dokumentacji to wyraźnie niższa cena zakupu, a także możliwość korzystania z doświadczeń osób, które interesujący nas projekt już wcześniej zrealizowały.
Poszukując idealnej działki budowlanej pod wymarzony dom, warto zwrócić uwagę na jej parametry takie jak: wielkość, kształt oraz naturalne uwarunkowania terenu. Jeżeli wiemy już, jaki projekt będziemy realizować, to należy dokładnie sprawdzić, czy działka, którą planujemy kupić, będzie odpowiednia. To działka w dużym stopniu definiuje formę, a także wielkość budynku. Usytuowanie budynku na działce musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, należy zachować ściśle określone odległości od granicy i sąsiedniej zabudowy:
- 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe (wymóg ten dotyczy także okien dachowych);
- 3 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych;
- 1,5 metra odstępu należy zachować między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, schodami zewnętrznymi;
W przypadku niewielkiej, czy wąskiej działki konieczny będzie dobór odpowiedniego projektu. Dla wąskich działek o szerokości do 16 metrów prawo zezwala na zmniejszenie wymaganych odległości między granicą działki a ścianą pozbawioną okien i drzwi do 1,5 metra.
Ogromne znaczenie ma również położenie działki względem stron świata, powinno gwarantować optymalne nasłonecznienie pomieszczeń w budynku. Biorąc pod uwagę różne parametry działek w ofercie ARCHON+ wprowadziliśmy klasyfikację: na projekty domów na działkę na stoku, projekty domów na wąską działkę oraz projekty domów z wejściem od południa, dzięki czemu łatwiej znaleźć odpowiednią dokumentację.
W kwestii: wszystko o budowie domu należy także wspomnieć o tym, czego unikać w kontekście szukania oszczędności. Należy zachować rozsądne podejście do kwestii oszczędzania na budowie i z pewnością nie warto tego robić kosztem jakości materiałów budowlanych. Jeżeli zależy nam na ekonomicznej budowie to już na początku, na etapie wyboru projektu domu powinniśmy zwrócić uwagę na formę bryły i dachu, czyli elementy, mające istotny wpływ na ogólny koszt inwestycji. Szukając oszczędności, warto wybierać domy o zwartej bryle z dachem dwuspadowym. Są to proste konstrukcje, szybkie w wykonaniu i niewymagające skomplikowanych obróbek, dzięki czemu unikniemy strat materiałów budowlanych i izolacyjnych. Koszty budowy podnoszą takie elementy jak balkony, lukarny, wykusze, dlatego wybierając projekt, warto zastanowić się, na czym nam bardziej zależy.
Poszukując oszczędności, część Inwestorów decyduje się na wybór tańszych materiałów budowlanych. Oczywiście można zastosować inny gatunek cegły czy pustaka niż ten zalecany w projekcie domu, jednak tutaj koniecznie należy pamiętać, by wybierać materiały budowlane z atestem i nie gorszymi parametrami niż te wskazane przez projektanta. Jeżeli prowadzimy budowę samodzielnie, zainwestujmy w zatrudnienie wykwalifikowanego kierownika budowy, który na bieżąco fachowym okiem sprawdzi poprawność wykonywanych robót.
Pozwoli nam to uniknąć błędów, o które przy braku doświadczenia nie jest trudno, a które mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztowych przeróbek.