Czy da się zmienić kolor dywanu? Ekspert radzi, kiedy i jak to możliwe

Dywany w naszych domach każdego dnia muszą „przechodzić” niejedno. Brudne buty, ślady po zabawkach, rozlane wino, a nawet ślady po kołach rowerowych. Dlatego kupując dywan, powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania i dostępne formy czyszczenia. Co w przypadku, gdy ulubiony dywan po kilku latach przestanie wpisywać się w aranżacyjne trendy lub jego kolor wyblakł, przez co wygląda mało atrakcyjnie? Czy mamy jakąś alternatywę wobec wymiany na nowszy model? Zdecydowanie tak!

Na pomoc dywanowi

Każdemu dywanowi raz na kilka lat przyda się lekkie odświeżenie. Z pomocą specjalistycznych barwników do tkanin możemy szybko i bezpiecznie zmienić kolor lub nadać dywanom nowy, bardziej modny wzór. Poprzez mniejsze lub większe rozcieńczenie barwnika możemy dowolnie manewrować intensywnością jego barwy, a nawet uzyskać popularny ostatnio efekt ombre. – Z pomocą dobrej jakości barwnika do tkanin i przy odrobinie zdolności manualnych jesteśmy w stanie wyczarować dywan niczym z baśni tysiąca i jednej nocy – zachęca Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL. – Efektowny dywan jest niewątpliwą dekoracją wnętrza, a poprzez swoje rozmiary i ekspozycję często to on nadaje pomieszczeniu odpowiedni charakter. Jest jednak jeden warunek –tkanina musi być naturalna. Dywany z tkanin sztucznych nie nadają się do farbowania.  

Jak samodzielnie zafarbować dywanu?

Barwienie dywanów w domu to wcale nie jest drogi, czasochłonny i skomplikowany proces. Z pomocą przychodzi m.in. barwnik do tkanin bez gotowania. Dzięki niemu możemy zmienić kolor nie tylko domowego dywanu, ale w zasadzie każdej, dowolnej części garderoby.

Planując prace związane z farbowaniem dywanu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj włosia. Im bardziej zbita jest jego struktura, tym większą uwagę musimy poświęcić, by barwnik na pewno dotarł do każdego zakamarka dywanu. Dobierając kolor barwnika należy pamiętać, że musi być on ciemniejszy, niż oryginalny kolor dywanu. Rozcieńczając odpowiednio konkretny barwnik należy postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Tylko to daje nam gwarancję uzyskania oczekiwanego efektu.

O tym warto pamiętać

Przed przystąpieniem do farbowania należy dokładnie wyczyścić dywan na mokro oraz usunąć wszelkie plamy i kawałki mogących się w nim znajdować substancji – gumy, plasteliny czy resztek jedzenia. Kiedy dywan jest czysty, znacznie lepiej absorbuje barwnik, co daje gwarancję uzyskania równomiernego odcienia. Najwygodniej rozprowadzać barwnik szczotką z włosia, która pozwoli substancjom koloryzującym trafić w każdy zakamarek dywanu. Po zakończeniu farbowania pozwólmy, by materiał mógł spokojnie wyschnąć.

– Pamiętajmy, że efekt przefarbowanego dywanu może nie być tak trwały i intensywny, jak wcześniejszy kolor. Jednak nawet, gdy po jakimś czasie przefarbowany dywan straci swój intensywny kolor, zawsze znów możemy go odświeżyć z wykorzystaniem barwników – uspokaja Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL. Pamiętajmy także, by dbać o nasz dywan każdego dnia – regularnie go odkurzać i prać z użyciem detergentów, które mogą przedłużyć żywotność barwnika.

Jak dobrać kolor?

Zanim pokryjemy barwnikiem cały dywan, dobrze jest wykonać test na niewielkim fragmencie tkaniny. Dzięki temu możemy w pełni przekonać się o tym, jakiego efektu końcowego możemy się spodziewać. Pamiętajmy, że kolor dywanu prezentuje się inaczej w zależności od padającego światła – może różnić się swoją barwą w świetle dziennym i w świetle sztucznym.

Kolor dywanu wpływa również na postrzeganie całego wnętrza – może optycznie je powiększać lub pomniejszać. Dobierając odpowiedni odcień należy pamiętać, by zachować harmonię z pozostałymi elementami wystroju. Dywan może mieć kolor taki sam, jak inne dodatki lub wyraźnie się od nich odróżniać. Kolor dywanu możemy dobrać do koloru ścian, stawiając na odcień ciut ciemniejszy. Możemy także dobrać go pod kolor zasłon, rolet lub w przypadku salonu – do koloru kanapy i foteli.

Domelek – zbuduj dom

Własny dom jest jedną z najpoważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wymaga dokładnego planowania i kalkulacji. Aby na własnej działce postawić jednorodzinny dom, trzeba przygotować fundusze na finansowanie budowy. Dobrze jest wybrać taki projekt, którego realizacja nie będzie obarczona ryzykiem. W miarę tani plan, oparty przede wszystkim na własnych oszczędnościach, można wesprzeć kredytem budowlano-hipotecznym w rozsądnej wysokości.

Planując finansowanie własnej inwestycji, należy przewidzieć pewien bufor, który zapewni pieniądze na ewentualne dodatkowe wydatki. Wiele osób stara się wybudować dom jak najtaniej, zapominając o dodatkowych kosztach, jak przyłącze gazowe, podłączenie do wodociągów i kanalizacji, zagospodarowanie działki itp. Może się okazać, że uda się postawić budynek, ale nie starczy pieniędzy na jego urządzenie. Warto zapoznać się z możliwymi dopłatami do domów energooszczędnych, bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Pierwszym krokiem na drodze do własnego domu jest niewątpliwie zakup odpowiedniej działki. Poza lokalizacją działki, ważniejsze są zapisy o jej przeznaczeniu. Zanim podpisze się akt notarialny, koniecznie trzeba sprawdzić we właściwym urzędzie, co na temat upatrzonego kawałka gruntu mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Należy upewnić się, czy w ogóle działka jest przeznaczona do celów budowlanych, oraz jakie ewentualnie przewidziano dla niej regulacje. We wspomnianych szczegółowych regulacjach może być na przykład podana wysokość zabudowy, rodzaj pokrycia dachu, kolorystyka elewacji i wiele innych szczegółów.

Przy planowaniu budowy Inwestor musi również zdecydować o tym, w jaki sposób będzie prowadził swoją inwestycją. To bardzo ważna decyzja, ponieważ w istotny sposób oddziałuje na całościowe koszty. Wygodnym rozwiązaniem jest budowa domu systemem zleconym, w którym doświadczona firma budowlana lub wyspecjalizowane ekipy podwykonawców realizują określony zakres prac. Inwestor nie jest bezpośrednio zaangażowany w prace na budowie, a jedynie dogląda, jak idą jej postępy. Jednak poszukując oszczędności, z pewnością warto rozważyć budowę w systemie gospodarczym, mając jednocześnie na uwadze, że wymagać to będzie dużego zaangażowania, sporej ilości czasu oraz wiedzy.

Na barkach Inwestora spocznie ciężar organizacji całego przedsięwzięcia, załatwiania niezbędnych dokumentów, zamawiania materiałów oraz wykonywania większości prac samodzielnie lub z pomocą rodziny.

System gospodarczy zakłada, że wykwalifikowanych fachowców zatrudnia się jedynie do bardziej skomplikowanych robót. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie kompetentnego kierownika budowy, który swoim doświadczeniem zapewni właściwy przebieg prac i fachowo sprawdzi jakość wykonanych robót.

Bardzo pomocnym narzędziem w samodzielnej budowie domu jest kosztorys budowlany, tóry umożliwia pełną kontrolę wydatków, usprawnia proces zamawiania materiałów budowlanych oraz ułatwia wybór korzystnych ofert cenowych. Można przyjąć, że budowa w sposób gospodarczy daje możliwość obniżenia wydatków średnio o ok. 20%.

Po zakupie działki należy dopełnić formalności, które pozwolą nam uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli dla naszej działki został opracowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis i wyrys z Planu. Jeżeli natomiast działka nie jest objęta MPZP, konieczne jest uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Zawarte w niej informacje określą kryteria, według których będzie można budować dom. Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, obejmującej teren działki i pobliskiego otoczenia, charakterystykę budynku, który planujemy zbudować (podając cechy domu), a także oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (wody, energii elektrycznej, gazu), które uzyskamy w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Znając uwarunkowania działki, można przystąpić do poszukiwań odpowiedniego projektu, spełniającego parametry gruntu i dopasowanego do oczekiwań wszystkich mieszkańców. Część inwestorów decyduje się na współpracę z architektem, który przygotuje indywidualny projekt domu, jednak zdecydowanie częściej Inwestorzy wybierają dostępne od ręki gotowe projekty domów jednorodzinnych. Główna zaleta takich dokumentacji to wyraźnie niższa cena zakupu, a także możliwość korzystania z doświadczeń osób, które interesujący nas projekt już wcześniej zrealizowały.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *