Nie da się ukryć, że świadomość „moje pieniądze same zarabiają” jest bardzo przyjemna. Podstawą udanego i bezpiecznego inwestowania jest wypracowanie strategii zarządzania pieniędzmi i trzymanie się jej. Warto mieć dobry plan działania, korzystać z okazji cenowych i wybierać odpowiednie rozwiązania. W obecnych czasach zyskuje inwestowanie w dobre produkty. Po oszacowaniu możliwości budżetów przychodzi czas na ich wybór. Postaw na rozwiązania od jednego producenta i po prostu ciesz się Gwarancją spokoju.
Ulokuj pieniądze w sprawdzone produkty i zyskaj Gwarancję spokoju
W obecnych czasach, dla większości klientów, to budżet jest głównym decydentem na każdym etapie budowy domu. Kosztorys jest przeważnie starannie wyliczony, a finalny dobór produktów w dużej mierze musi pokrywać się z założeniami finansowymi inwestycji. Ważna jest również jakość i funkcjonalność produktów, a także oszczędność czasu podczas ich wyboru. Zakup stolarki to poważne przedsięwzięcie, dlatego należy zakładać, że środki w nią włożone będą się zwracały. Wybór dobrych jakościowo okien, bram garażowych i drzwi zewnętrznych od sprawdzonego producenta wpływa na obniżenie rachunków w przyszłości, a zastosowane rozwiązania służą bezawaryjnie przez lata i nie wymagają szybkiej wymiany.
KRISPOL wspiera budowy, dlatego:
- Pomoże Ci rozwiać wątpliwość – inwestować czy poczekać?
Inwestować, jednak z dobrym planem działania, korzystając z okazji cenowych i wybierając odpowiednie rozwiązania. W obecnych czasach zyskuje koncept lokowania pieniędzy w dobre produkty. Warto postawić na komplet stolarki od jednego producenta i pozwolić sobie na komfort użytkowania produktów premium. Choć zakup solidnych rozwiązań zawsze będzie droższy, nie warto inwestować w produkty, które po kilku latach trzeba będzie wymienić.
- Przekona Cię, że wszystkie elementy domu mają znaczenie
Stolarka otworowa ma wpływ na użytkowanie budynku i związane z tym wydatki. Zarówno okna, drzwi, bramy garażowe, jak i rolety zewnętrzne mają za zadanie zabezpieczać dom przed włamaniem, chronić przed hałasem z zewnątrz, a także zapobiegać utratom energii cieplnej. Warto zainwestować w produkty, które spełnią te wymagania. Wybór dobrej jakości produktów od solidnego producenta i skorzystanie z atrakcyjnej oferty cenowej podczas ich zakupu to decyzja, która opłaci się każdemu inwestorowi.
- Nauczy Cię dokonywać dobrych wyborów
Ceny produktów i usług poszybowały w górę i nadal są nieprzewidywalne, dlatego trudno jest podjąć decyzję, kiedy dokonać zakupu stolarki dla swojej inwestycji. W niepewnych czasach warto podejmować śmiałe i szybkie decyzje w oparciu o atrakcyjne okazje cenowe. To najlepszy sposób, aby kupić sprawdzone produkty w korzystnej cenie, zamontować je w swoim domu, a w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach.
Bramy garażowe z dopłatą
„Bramy garażowe z dopłatą” to okazja cenowa, z której można skorzystać w Sieci Salonów KRISHOME oraz u Partnerów Handlowych KRISPOL. Zainteresowanych inwestorów zapraszamy do kontaktu.
Znajdź najbliższy salon: https://krispol.pl/salony/
KRISPOL jest wiodącą marką stolarki otworowej obecną w branży budowlanej od ponad 30 lat.
Nowoczesne zakłady produkcyjne oferują kompleksowe rozwiązania dla domu i przemysłu, w tym bramy garażowe, drzwi, okna, rolety i żaluzje fasadowe.
Budowa to spore wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przygotowania powinny obejmować analizę własnych potrzeb i możliwości, wybór odpowiedniej działki i projektu domu, zabezpieczenie finansowania, umówienie wykonawców. Tak naprawdę kluczowe decyzje (wielkość budynku, technologia budowy itp.) zapadają na długo przed rozpoczęciem prac - zmienianie ich później rodzi komplikacje i dodatkowe koszty.
Oficjalnie za rozpoczęcie budowy uznaje się wytyczenie domu przez geodetę albo zdjęcie humusu (żyznej warstwy gruntu). Jednak inwestor musi zaangażować się dużo wcześniej - wyszukując i kupując projekt, załatwiając formalności, zatrudniając architekta, kierownika budowy, wykonawców, rozstrzygając rozmaite kwestie.
Na długo przed rozpoczęciem robót decydujemy o wielkości domu, jego funkcjonalności, także (w pewnej mierze) cenie. Wybierając działkę w sielskiej okolicy, daleko od miasta, decydujmy się na konkretny model życia - dostajemy spokój i ciszę, lecz płacimy za nie długimi dojazdami do pracy, szkoły. Podobają się nam sypialnie na poddaszu lub piętrze? Ok, ale w jesieni życia będziemy musieli wspinać się po schodach, co wówczas wcale nie musi być łatwe.
Paradoksalnie, to na tym etapie, czyli podczas przygotowań, najłatwiej znaleźć oszczędności. Bo jeśli wystarczą nam trzy pokoje, po co planować cztery? Jeden pokój mniej to oszczędność przynajmniej 50 tys. zł (według Głównego Urzędu Statystycznego, koszt wybudowania 1 m2 powierzchni mieszkalnej w III kwartale 2021 r. przekroczył 5300 zł). Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, od razu odrzućmy domy ze skomplikowanymi, wielopołaciowymi dachami. Za prosty, dwuspadowy, na budynku o tej samej powierzchni użytkowej zapłacimy o 1/3 mniej! A gdy pokryjemy go tańszym materiałem, różnica jeszcze się zwiększy.
Solidna i uczciwa analiza własnych potrzeb i możliwości zwiększa szanse na sukces - czyli szybkie wprowadzenie się do wymarzonej siedziby. I oddala ryzyko znalezienia się w takiej sytuacji, że budynek wprawdzie stoi, ale niewykończony, a pieniądze na inwestycję już się rozeszły.
Ziemi szukamy w ogłoszeniach, teraz głównie w Internecie, ewentualnie w lokalnych gazetach. Możemy też wyruszyć w teren i w weekendy czy popołudniami objeżdżać interesującą nas okolicę. Moment na szukanie nie jest najlepszy - tu, gdzie mieszkam, puste działki co prawda są, ale nikt nie wystawia ich na sprzedaż.
Za najlepsze uchodzą parcele kwadratowe lub prostokątne, zbliżone do kwadratu, o szerokości około 30 m i powierzchni plus minus 1000 m2. Da się na nich wybudować w zasadzie dowolny dom. Jeśli działka jest równie duża, lecz wąska, wybór projektów gotowych będzie ograniczony. Inwestorzy zwykle szukają parceli płaskich, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położonych w zasięgu mediów, czyli sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej. Niektórzy preferują takie z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu, do którego wychodzi się z dobrze nasłonecznionego salonu.
Najważniejszą cechą dobrej działki jest jednak jej lokalizacja. Tak, żeby było - w zależności od potrzeb - blisko do pracy, szkoły, a przynajmniej publicznej komunikacji. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy ziemi obok lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły, jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.
W dobrych lokalizacjach o idealne działki trudno, albo kosztują one ogromne pieniądze. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo łatwiej znaleźć w małych miejscowościach. Im większe miasto, tym cena ziemi wyższa i tym trudniej o wolny kawałek terenu.
Dlatego, przy ograniczonym budżecie, szukajmy działek mniejszych i z wadami - wąskich, z ruiną do rozbiórki, ze spadkiem itp. Nie trzeba się ich bać - architekt wpisze wygodny dom prawie w każdą parcelę. Gdy już znajdziemy ziemię, zbadajmy koniecznie, czy da się na niej wybudować taki budynek, jakiego chcemy. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, w razie jego braku, wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.
Współcześnie większość domów jednorodzinnych projektuje się jako wolno stojące, na działki o szerokości od około 20 m. Zgodnie z przepisami, ściana zewnętrzna ma być odsunięta od granicy o 3 m (jeśli nie ma w niej okien lub drzwi), albo 4 m (ściana z otworami).
Jednak gdy działka jest węższa niż 16 m, dom można zaplanować nawet półtora metra od granicy (ślepa ściana). Na węższej parceli da się postawić połówkę bliźniaka. Można o niej myśleć, gdy po sąsiedzku już taka stoi, lub gdy sąsiad ma prawomocne pozwolenie na jej budowę.