Asbud Group obsypany nagrodami dla Towarowa Towers

Powstające w samym centrum miasta dwie wieże mieszkalne Towarowa Towers dopiero pną się w górę, a już otrzymują kolejne wyróżnienia w międzynarodowych konkursach:
European Property Awards oraz TITAN Property Awards 2022, które potwierdzają ich jakość i wyjątkowy charakter.  

Towarowa Towers to rosnące nieopodal Ronda Daszyńskiego przy ul. Prostej w Warszawie   dwie 95-metrowe wieże mieszkalne, w których zaplanowano prawie600 apartamentów
o metrażach od 25 do 140 mkw. oraz czterokondygnacyjny garaż podziemny.

Wieże Towarowa Towers mimo tego, że są jeszcze w trakcie budowy, zdobywają uznanie
w kolejnych konkursach branżowych. W prestiżowym konkursie European Property Awards
w Londynie otrzymały tytuł Awards Winner 2022-2023 for Poland w kategoriach Residential High-Rise Development i Residential High-Rise Architecture oraz dodatkowo specjalne wyróżnienie Five Stars w kategorii Residential High Rise Architecture, przyznawane inwestycji, która zdobyła najwięcej punktów w danej kategorii. Projekt uzyskał również wyjątkową Nominację do grona najlepszych projektów w tej kategorii Europie, których rozstrzygnięcie odbędzie się w przyszłym roku podczas International Grand Final. Nagrody European Property Awards są oceniane przez niezależny panel ponad 80 ekspertów z branży. Oceny skupiają się na projekcie architektonicznym, jakości, innowacyjności, oryginalności
i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. Nagroda ta to osiągnięcie uznawane za znak doskonałości dla profesjonalistów z branży nieruchomości.

Towarowa Tower może się również poszczycić tytułem Gold Winner w kategorii Property Development – Residential High Rise w międzynarodowym konkursie TITAN Property Awards 2022, który rozpoznaje, nagradza i honoruje najwyższe osiągnięcia w dziedzinie rozwoju nieruchomości, koncentrując się na ergonomii, innowacyjności, standardzie życia, oryginalności i zrównoważonym rozwoju. W tym roku do konkursu zgłoszono projekty z ponad 25 krajów, a w jury znaleźli się eksperci z Kataru, Chin, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii, Portugalii, Kanady, Indonezji i Wielkiej Brytanii.

Towarowa Towers jest wyjątkową inwestycją mieszkalną na mapie Warszawy i odpowiedzią na zapotrzebowanie na wysokiej jakości inwestycje mieszkalne o wysokościowej architekturze. Dla przyszłych mieszkańców zaplanowano wiele udogodnień, m.in. wspólną przestrzeń z tarasami wraz ze strefą wypoczynku, kluby fitness oraz sale lounge. Budynki wyróżniać się będą jakością zastosowanych rozwiązań i materiałów. Imponująco zaprezentuje się elewacja budynków z połączenia szkła i aluminium, nocą zaś ozdobna iluminacja. Większość apartamentów będzie mieć balkon lub loggie, co jest nietypowym rozwiązaniem
w wieżowcach mieszkalnych, podobnie jak otwieralne okna.

***

Grupa ASBUD to firma deweloperska, specjalizująca się w realizacji projektów mieszkaniowych
i biurowych, która od 25 lat z powodzeniem prowadzi działalność na polskim rynku nieruchomości. Portfolio firmy składa się z ponad 4 tys. lokali oraz około 50 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Deweloper skupia się na tworzeniu zrównoważonych i miastotwórczych kompleksów, które przynoszą wartość dodaną miastu i współuczestniczą
w jego rozwoju. Jednym z ostatnich i najbardziej znanych wielofunkcyjnych projektów realizowanych przez Asbud jest kompleks o powierzchni ok. 130 tys. mkw., zlokalizowany w pobliżu Ronda Daszyńskiego. Grupa ASBUD wchodzi w skład dwóch międzynarodowych grup deweloperskich –  Shikun & Binui i Tanous Group. CEO Asbud Group jest Raied Tanous.

Domelek – zbuduj dom

Wybór technologii budowy domu to kwestia, którą każdy Inwestor musi samodzielnie rozstrzygnąć. To, z jakiego budulca powstanie dom będzie oddziaływać na koszt inwestycji, czas realizacji, ale również na „żywotność” budynku. W naszym poradniku „budowa domu od a do z” scharakteryzujemy krótko dwie technologie: tradycyjną murowaną oraz szkieletową drewnianą. Obecnie Inwestorzy najczęściej dokonują wyboru pomiędzy tymi wariantami.

Decydując się na budowę domu tradycyjną murowaną metodą, mamy do wyboru szeroki asortyment produktów począwszy od pustaków ceramicznych, betonu komórkowego czy pustaków piaskowo- wapiennych. W technologii murowanej Inwestorzy najczęściej wznoszą dom ze ścian dwuwarstwowych, które są proste w realizacji i jednocześnie wykazują korzystny współczynnik przenikania ciepła. Składają się z warstwy murowanej nośnej, którą można wykonać z pustaków ceramicznych, keramzytobetonowych, bloczków silikatowych czy betonu komórkowego oraz warstwy izolacyjnej, wykonanej z płyt styropianowych lub wełny mineralnej.

Wybierając szkieletową technologię budowy domu, Inwestor może liczyć na to, że dosyć szybko będzie mógł w nim zamieszkać. Firmy realizujące tego typu inwestycje szacują, że cała budowa domu od a do z może się zakończyć w ciągu kilku miesięcy. Oszczędność czasu to dość istotny argument, jednak najważniejszą kwestią jest znalezienie solidnego wykonawcy, który zadba o staranny montaż konstrukcji i jakość materiałów. Może okazać się to trudnym zadaniem, z uwagi na fakt, że domy szkieletowe nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, jak np.: w Stanach Zjednoczonych. Kluczową kwestią jest także dobór drewna, które powinno być w odpowiednich warunkach suszone, a następnie zaimpregnowane, by nie przepuszczało wilgoci. Decydując się na dom drewniany, trzeba pamiętać, że wykazuje on niższą odporność ogniową niż dom murowany, odmienna jest także akustyka w pomieszczeniach.

W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli Inwestor chciałby zmienić technologię budowy domu w stosunku do tej, którą przewidział autor wybranego projektu, musi pamiętać, że taka zmiana będzie wpływać na konstrukcję budynku i może zmienić podstawowe parametry budynku. Tego typu zamiana technologii wymaga ponownego sporządzenia obliczeń konstrukcyjnych, najlepiej wykonanie adaptacji projektu do nowej technologii zlecić firmie, która będzie realizować inwestycję. Należy też pamiętać, że niezbędne jest uzyskanie zgody autora projektu.

Przed kupnem działki sprawdza się księgę wieczystą nieruchomości i zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te powinien przejrzeć także notariusz, u którego podpiszemy umowę - przeniesienie własności nieruchomości jest ważne tylko wtedy, gdy ma formę aktu notarialnego!

W księdze wieczystej znajdują się informacje o położeniu nieruchomości, jej wielkości, przeznaczeniu i właścicielu. W dziale trzecim o obciążeniach, np. służebnością drogi koniecznej (kiedy jedyna droga do posesji sąsiada prowadzi przez tę, którą chcemy kupić), w czwartym o hipotekach. Służebności i hipoteki są przypisane do nieruchomości i przechodzą na jej kolejnego właściciela. Uwaga! Gdy sprzedający działkę wziął pod jej hipotekę kredyt, to jego dług wraz z gruntem przejdzie na nas.

Jeżeli interesująca nas nieruchomość znajduje się na terenie z uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), to dowiemy się z niego, jaka jest minimalna wielkość działki pod dom jednorodzinny, a jaka pod bliźniak (trzeba uważać, żeby nie kupić zbyt małej). Plan stanowi, jak wysoki może być budynek, jaki procent powierzchni wolno zabudować i jaka jej część ma pozostać biologicznie czynna (czyli obsadzona roślinami). Określa również odległość domu od ulicy, liczbę kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, czasami kształt i kolor dachu. Może nakazywać przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej (jeśli jest w pobliżu lub kiedy powstanie) bądź wodociągowej, albo zawierać zakaz używania niektórych paliw (zwykle stałych). To z niego dowiemy się, czy w sąsiedztwie mogą pojawić się bloki lub zakład przemysłowy.

Jeśli dla terenu, którym się interesujemy, nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania, to trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. O jej wydanie może wystąpić każdy, niekoniecznie właściciel gruntu. Znajdziemy w niej podobne informacje, jak w planie zagospodarowania. Decyzja o warunkach zabudowy traci moc, jeżeli dla danego obszaru zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego.

Kilka lat temu nowelizacja ustawy Prawo budowlane zniosła wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego (o ile obszar oddziaływania inwestycji nie wykracza poza granice działki). Inwestor ma teraz wybór: może zgłosić budowę lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę na starych zasadach. W pierwszym przypadku starosta ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Do zgłoszenia dołącza się praktycznie te same dokumenty, co do wniosku o pozwolenie na budowę, czyli 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

Procedura ze zgłoszeniem jest krótsza i prostsza - na milczącą zgodę urzędu czeka się 21 dni, a nie jak przy pozwoleniu 65, nie ma też postępowania administracyjnego z udziałem stron, więc sąsiad niczego nie oprotestuje. Jednak większość inwestorów wciąż występuje o pozwolenie na budowę - w przypadku małych działek obszar oddziaływania rzadko nie wykracza poza ich granice, w tym wariancie możliwe jest też wprowadzanie zmian w trakcie budowy.

Własny dom jest jedną z najpoważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wymaga dokładnego planowania i kalkulacji. Aby na własnej działce postawić jednorodzinny dom, trzeba przygotować fundusze na finansowanie budowy. Dobrze jest wybrać taki projekt, którego realizacja nie będzie obarczona ryzykiem. W miarę tani plan, oparty przede wszystkim na własnych oszczędnościach, można wesprzeć kredytem budowlano-hipotecznym w rozsądnej wysokości.

Planując finansowanie własnej inwestycji, należy przewidzieć pewien bufor, który zapewni pieniądze na ewentualne dodatkowe wydatki. Wiele osób stara się wybudować dom jak najtaniej, zapominając o dodatkowych kosztach, jak przyłącze gazowe, podłączenie do wodociągów i kanalizacji, zagospodarowanie działki itp. Może się okazać, że uda się postawić budynek, ale nie starczy pieniędzy na jego urządzenie. Warto zapoznać się z możliwymi dopłatami do domów energooszczędnych, bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Pierwszym krokiem na drodze do własnego domu jest niewątpliwie zakup odpowiedniej działki. Poza lokalizacją działki, ważniejsze są zapisy o jej przeznaczeniu. Zanim podpisze się akt notarialny, koniecznie trzeba sprawdzić we właściwym urzędzie, co na temat upatrzonego kawałka gruntu mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Należy upewnić się, czy w ogóle działka jest przeznaczona do celów budowlanych, oraz jakie ewentualnie przewidziano dla niej regulacje. We wspomnianych szczegółowych regulacjach może być na przykład podana wysokość zabudowy, rodzaj pokrycia dachu, kolorystyka elewacji i wiele innych szczegółów.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *