Seminaria naukowe, branżowe konsultacje, różnorodność firm ogrodniczych oraz prezentacje innowacji i odmian warzyw – to wszystko działo się podczas dwudziestej pierwszej edycji Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych w Gołuchowie koło Kalisza. Wydarzenie było organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Stowarzyszenie Nowoczesny Ogrodnik, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami oraz gospodarza, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Targi, powracające po czteroletniej przerwie, ponownie przyciągnęły grono miłośników uprawy warzyw i roślin. Teren OKL w Gołuchowie, sąsiadujący z Zamkiem Czartoryskich zapełnił się pawilonami oraz namiotami, w których przez dwa dni toczyły się rozmowy, konsultacje, pokazy najnowszej technologii i maszyn, a także prezentacje warzyw.
– Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu aktywnie współpracuje z jednostkami badawczo-naukowymi na rzecz polskiego rolnictwa i ochrony roślin. Dlatego cieszę się, że możemy wspólnie tworzyć Dni Ogrodnika, które są oparte na transferze branżowej wiedzy i nauki, a także dostarczają innowacji oraz promują polskich ogrodników i fachowców w międzynarodowym środowisku – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
To właśnie innowacje były wiodącymi punktami targów. Liczne grono naukowców z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dzieliło się wiedzą oraz zapewniało fachowe doradztwo ogrodnikom. Zainteresowani mogli również porozmawiać z doradcami WODR na temat platformy eDWIN, która wspomaga decyzje w gospodarstwie służące ochronie roślin.
Zasłużeni dla ogrodnictwa
Podczas targów odbyła się uroczystość przyznania tytułu „Wzorowy Ogrodnik” producentom, którzy swoją działalnością mają wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa. Kapituła pod przewodnictwem profesora doktora habilitowanego Andrzeja Komosy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyróżniła czterech laureatów.
Uhonorowani zostali Beata i Andrzej Walczakowie za wynalazczość w dziedzinie ogrodnictwa, Maciej Mularski za działalność społeczną na rzecz środowiska ogrodniczego, Kamila i Karol Janasowie za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także bracia Damian i Paweł Chrzan, którzy zostali uznani ambasadorami dobrego smaku pomidora szklarniowego.
Działania laureatów oraz ich pionierskie wynalazki podnoszą pozycję polskiego ogrodnictwa na świecie, co wielokrotnie było podkreślane podczas gali. Uprawa roślin, zwłaszcza warzyw pod osłonami coraz bardziej opiera się na technologii, cechując się najwyższą jakością i walorami smakowymi.
Dni Ogrodnika promują takie działania i stwarzają możliwość integracji środowiska, aby dzielić się doświadczeniem i nawiązywać kontakty, służące rozwojowi i polepszaniu branży warzywniczej.
– To właśnie ogrodnicy i producenci tworzą te targi i od lat świadczą o ich jakości. Dzięki wam i dla was tu jesteśmy – podkreślał Stanisław Zabarski, dyrektor targów i wieloletni pracownik WODR w Poznaniu, który od ponad dwóch dekad z zaangażowaniem i pasją czuwa nad pomyślną realizacją każdej edycji. Za te zasługi pan Stanisław otrzymał specjalne wyróżnienie z rąk dyrektora Jacka Sommerfelda, jakim było dedykowane pióro.
Dwudziesta pierwsza edycja Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych w Gołuchowie odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka i była wspierana przez sponsora głównego, firmę Yara Poland oraz pozostałych sponsorów – firmy BBASF-Nunhems, Rockwool-Grodan, JAKSA i Giełdę Kaliską. Partnerami medialnymi byli Polska Press Grupa oraz Plantpress.